Zdravé fitness punčové rezy

Zdravé fitness punčové rezy

Veľmi dlho som chcela vyskúšať prerobiť punčové rezy do zdravej verzie. Verím, že sa nás tu nájde viac takých, ktorí zbožňujeme klasický punčový koláč. Na svadobných hostinách a iných slávnostiach zvyčajne býva bitka práve o tento koláč. Avšak vedeli ste, že si punčový koláč, inak nazývaný aj ako punčák či punčové rezy, viete pripraviť vo fitness verzii bez múky a pridaného cukru? Sama som neverila, až kým sa mi na tretíkrát takto pekne nevydaril. Jediný cukor, ktorý v ňom nájdete je v malinovom džeme a sirupe, avšak aj tieto položky si viete zaobstarať úplne bez cukru. Nedá mi nespomenúť, že tá proteínová punčová poleva mi naozaj vyšla až prekvapivo dobre! :)

Dúfam, že týmto receptom poteším nielen všetkých priaznivcov zdravého životného štýlu, ale aj celiatikov a fitnessákov, ktorí si dezerty v klasickej podobe dovoliť nemôžu. Je v ňom použitá punčová aróma namiesto rumu a xylitol namieso cukru, aj to v približne 4-násobne menšom množstve, viac sladidla v koláči naozaj netreba.

Tieto zdravé fitness punčové rezy sú bohaté na bielkoviny aj vlákninu. Potešia aj všetkých maškrtníkov, ktorí prihliadajú na svoju figúru. Cesto je zložené z proteínového prášku a kokosovej múky, koláč je teda dostatočne sýty. Ak tieto suroviny doma nemáte, určite si ich zaobstarajte, oplatí sa vyskúšať nielen tento fitness punčák, no takisto aj iné skvelé fit recepty, ktoré som z týchto surovín na svojej stránke zverejnila.

Ak tieto zdravé punčové rezy vyskúšate, určite mi napíšte ako vám chutili. Podľa mňa je táto verzia chuťovo veľmi blízka k jeho originálu, no nutričné hodnoty sú omnoho priaznivejšie. Koláč nie je zložitý na prípravu, aj keď musím uznať, že s ním určite treba stráviť viac času ako pri iných mojich fit receptoch. Aj napriek tomu však dúfam že ho vyskúšate a potešíte ním nielen seba, ale aj svojich najbližších, ktorí žijú zdravým životným štýlom a punčové rezy milujú, avšak po jeho klasickej verzii by nesiahli.

 

Ingrediencie (na 8 kúskov):

na cesto:

6 vajec
70 g kokosovej múky (kúpite tu)
30 g proteínového prášku (vanilka/biela čokoláda/punč) (kúpite tu)
60 g xylitolu (kúpite tu)
1 PL prášku do pečiva
1-2 PL punčovej arómy
200 ml vody

na rozvar:

50 ml vody
100 ml kvalitného malinového sirupu (alebo šťavy z malín + 3 PL xylitolu)
1 PL punčovej arómy
1 PL citrónovej šťavy

na polevu:

60-80 g proteínového prášku (vanilka/biela čokoláda/punč) (kúpite tu)
3 PL kvalitného malinového sirupu (alebo šťavy z malín + 1 PL xylitolu)
1 ČL punčovej arómy

na potretie:

60 g malinového džemu

 

Postup:

Najskôr si vo väčšej mise spolu rozmiešame suché suroviny na cesto.

Následne k nim vmiešame aj mokré ingrediencie a cesto pomocou metličky poriadne rozmiešame dohladka.

Cesto necháme postáť 10 minút.

Hotové cesto rozdelíme na 3 časti a pečieme ho v rúre vyhriatej na 200 stupňoch, každý plát približne 10-12 minút. Použila som formu s rozmermi 20×20 cm. Dávame pozor, aby sa neprepiekol, a teda aby nebol suchý. Po zapichnutí špajle by na nej nemalo ostať žiadne cesto.

Keď máme všetky 3 pláty upečené, necháme ich chvíľu vychladnúť bokom.

V menšom hrnci si spolu prevaríme vodu s malinovým sirupom alebo šťavou, citrónovou šťavou a punčovou arómou.

Prevretým rozvarom poriadne pokvapkáme 1 z 3 plátov, prípadne ho vylejeme do nádoby a plát položíme do rozvaru, aby ho dobre nasiakol z každej strany.

Následne koláč vrstvíme.

Na spodok položíme biely plát, potrieme ho malinovým džemom, prikryjeme namočeným (ružovým) plátom, opäť potrieme džemom a na záver prikryjeme bielym plátom.

Punčový koláč zaťažíme aspoň na 2 hodiny a uložíme ho do chladničky.

Polevu si pripravíme rozmiešaním proteínového prášku s malinovým sirupom alebo šťavou a punčovou arómou. Začneme s 60 g proteínu a postupne pridávame viac, podľa potreby. Mala by byť veľmi hustá a lepkavá. Ak treba, môžeme do nej pridať 1-2 lyžice vody.

Hotové punčové rezy nakrájame na 8 väčších kúskov a tesne pred podávaním ich potrieme pripravenou polevou, inak by mohla z koláča ztiecť.

1 ks:

Kcal Sacharidy Vláknina Bielkoviny Tuk
206 24 4 15 5

 

Zdravé fitness punčové rezy

Be Social

Podobné recepty

  • Množstvo : 9
  • Porcie : 9
  • Tepelná úprava : 30 Min
Tvarohovo-gaštanový koláč s banánom a čokoládou
  • Množstvo : 2
  • Porcie : 2
  • Tepelná úprava : 10 Min
Miešané vajíčka s paprikou a rybou

Pin It on Pinterest