Fit Recepty
Sleduj ma
Pizza cesto z ľanových semienok

Pizza cesto z ľanových semienok

V súčasnosti si dokážete pizza cesto pripraviť naozaj z rôznych zaujímavých a hlavne zdraviu prospešných surovín a úplne sa tak vyhnúť múke, mlieku a droždiu. Opäť je tu zdravý, chutný a jedinečný fitrecept tentoraz na zdravé bezlepkové pizza cesto z ľanových semienok.

Ľanové semeno pozitívne pôsobí na ľudský organizmus širokou škálou vitamínov, minerálov, flavonoidov, nenasýtených mastných kyselín, je plné vlákniny a lignanov. Preukázateľné sú blahodarne účinky na zdravie človeka. Ľanové semeno pôsobí ako prevencia, ale aj ako dôležitý prvok pri liečbe rakoviny, autoimúnnych ochorení, aterosklerózy a ischemickej choroby srdca. Je to overená prevencia a liečba vysokého krvného tlaku, cukrovky 2. typu a taktiež prospešne vplýva na zdravie hrubého čreva.

Pizza cesto z ľanových semienok je zdravé pohladenie pre váš organizmus. Ľanové semienka totiž dokážu znížiť váš cholesterol a majú antioxidačné a antitrombotické účinky. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak ich prijmete v (čerstvo) pomletom stave. V recepte odporúčam použiť doma namleté ľanové semiačka, nie ľanovú múku - z múky by bolo totiž cesto príliš hutné.

Túto zdravú ľanovú pizzu si nakoniec obložte ingredienciami, ktoré sami milujete. Môže to byť paradajková omáčka, šunka, syr, huby, brokolica, špenát, tofu či olivy, čokoľvek máte na pizzi radi. Cesto obsahuje málo sacharidov a na druhej strane veľa vlákniny, bielkovín a zdravého tuku. Kvôli vysokému obsahu tuku, kalórií a vlákniny ho radšej nezjedzte celé sami ;)

Tento recept je z knihy Fit recepty 1.diel - obsahuje až 165 zdravých receptov na každý deň (kúpite tu).

Kniha Fit jedálniček na chudnutie

Ingrediencie

  • 1 HR mletých ľanových semienok (odporúčam tieto)
  • 2 vajcia
  • 50g strúhaného syra
  • obloha (podľa chuti)
Kniha Rýchlo a fit

Postup

  1. Ľanové semiačka si pomelieme (prípadne použijeme už mleté z obchodu), zmiešame ich s vajíčkami a syrom.
  2. Na plech dáme papier na pečenie a rozotrieme naňho cesto do kruhového tvaru. Z uvedených surovín by malo mať cesto priemer zhruba 25 cm, aby nebolo príliš tenké.
  3. Cesto dáme piecť do rúry na 175 stupňov.
  4. Približne po 8 minútach ho vyberieme a poukladáme naňho vami zvolenú oblohu.
  5. Cesto dáme opäť piecť na 15 minút.
Čas prípravy30 minút
Výdatnosť2 porcie
Nutričné hodnoty / 1 porcia
KCal542 KCal
Sacharidy6 g
Vláknina22 g
Bielkoviny30 g
Tuky36 g
Lucia Wagner

Ja som Lulu, výživová poradkyňa, a s láskou pre vás tvorím tieto zdravé a chutné fit recepty.

Mojím cieľom je ukázať vám, že jesť chutne a zdravo sa dá naozaj jednoducho a hravo.

Lucia Wagner

Diskusia k receptu