Fit Recepty
Sleduj ma
Raňajkové energy fitness guľky

Raňajkové energy fitness guľky

Potrebujete do seba ráno rýchlo dostať energiu z kvalitných surovín? V tom prípade siahnite po týchto fitness energetických guľkách, ktoré obsahujú všetky potrebné živiny do nového dňa. Pripravte si ich deň vopred a o nutrične hodnotné a výdatné raňajky alebo desiatu máte postarané.

Všetky suroviny v týchto guličkách spolu dokopy vytvárajú perfektnú harmóniu chutí. Tieto nepečené guľky si okrem raňajok môžete vychutnať kedykoľvek počas dňa a rýchlo tak doplniť chýbajúcu energiu, napríklad aj pred tréningom či počas namáhavej túry. Nájdete v nich zdravé suroviny ako ovsené vločky, kokos, chia semienka, ľanové semienka, med, kakaové bôby aj arašidové maslo.

Odporúčam použiť v nich namiesto kúskov čokolády originál kakaové bôby. Viete, prečo sú tak zdravé?

Každá čokoláda sa vyrába z kakaových bôbov, avšak spracovaním kakaových bôbov sa z nej vytráca väčšina hodnotných látok. Preto je potrebné prijať kakao v čo najprirodzenejšej podobe – v nepražených kakaových bôboch. Kakao sa radí medzi tzv. “superpotraviny”. Obsahuje približne 300 chemicky identifikovateľných látok, čo z neho robí jednu z najkomplexnejších potravín planéty. Kakao obsahuje široké spektrum minerálov (železo, horčík, meď, chróm, zinok, mangán), vitamínov (hlavne C) a antioxidantov (viac ako červené víno, čučoriedky, goji, zelený čaj a granátové jablko dohromady!). Je hlavne primárnym zdrojom horčíka a organickej síry v prírode, pričom práve horčík je považovaný za jeden z najviac nedostatkových minerálov v súčasnej štandardnej strave, vedúcej k prílišnému výskytu srdečných chorôb. Horčík sa podieľa na mineralizácii kostí, tvorbe okostnice a zubov, skloviny zubov, je významný pre tvorbu nechtov, vlasov a pokožky, aktivuje viac ako 300 enzýmov, má vplyv na výkonnosť, najmä srdcového svalu, stabilizuje homeostázu organizmu, prispieva k správnej funkcii prostaty, pomáha pri zlom trávení.

Pravidelná konzumácia kakaových bôbov pomáha proti depresiám, znižuje riziko vzniku rakoviny, srdcovo-cievnych chorôb, vysoký krvný tlak, podporuje činnosť nervovej sústav, zlepšuje pamäť a zvyšuje pružnosť ciev. Surové kakaové bôby majú horkú a veľmi čokoládovú chuť. Preto je vhodné pridávať ich do sladších jedál, no konzumovať ich môžete aj priamo.

Tento recept je z knihy Fit recepty 1.diel - obsahuje až 165 zdravých receptov na každý deň (kúpite tu).

Kniha Fit jedálniček na chudnutie

Ingrediencie

Kniha Rýchlo a fit

Postup

  1. Zmiešajte všetky ingrediencie dohromady.
  2. Misu so vzniknutou hmotou zakryte a nechajte odstáť v chladničke zhruba 30 minút.
  3. Akonáhle je hmota schladená a spevnená, tvarujte z nej guľky.
  4. Guľky skladujte vo vzduchotesnej nádobe a uschovajte v chlade až do 1 týždňa.

Ostaňme v kontakte

Raz týždenne dostaneš výber fit receptov na svoj email.

Lucia Wagner
Čas prípravy40 minút
Výdatnosť12 guľôčiek
Nutričné hodnoty / 1 guľôčka
KCal121 KCal
Sacharidy12 g
Vláknina3 g
Bielkoviny3 g
Tuky7 g
Lucia Wagner

Ja som Lulu, výživová poradkyňa, a s láskou pre vás tvorím tieto zdravé a chutné fit recepty.

Mojím cieľom je ukázať vám, že jesť chutne a zdravo sa dá naozaj jednoducho a hravo.

Lucia Wagner

Diskusia k receptu