Fit Recepty
Sleduj ma
Chod
Preferencie
Alergény
Surovina
Fit Recepty
Sleduj ma
Nepečený makový koláč

Nepečený makový koláč

Tento zdravý nepečený makový koláč je určený pre všetkých milovníkov maku. Jeho prednosťami je jednoduchá príprava aj vysoký obsah vitamínov a minerálov. Je takisto prirodzene bezlepkový, neobsahuje ani orechy a na osladenie vám postačí aj ovocie. Pokojne si ho doprajte aj na raňajky, obsahuje totiž všetko, čo na zdravý štart do nového dňa potrebujete.

Jedna porcia obsahuje: 40% odporúčanej dennej dávky (ODD) vápnika, 107% ODD mangánu, 30% ODD horčíka, fosforu a medi, 20% ODD zinku a železa. Hotová vitamínová bomba, čo poviete? :) Navyše neobsahuje mlieko ani vajcia, takže dopriať si ho môžete naozaj takmer všetci.

Mak je bohatý na minerály, najmä vápnik, zdravé tuky, vlákninu, vitamíny (najmä B vitamíny) a pomáha chrániť organizmus pred srdcovými chorobami, tráviacimi ťažkosťami, udržiava zdravé kosti a podporuje tvorbu červených krviniek.

Ak sa vám teda nechce piecť a máte 15 minút času, pripravte si tento zdravý nepečený makový koláč a o zákusok ku kávičke máte postarané. Stihnete ho pripraviť aj pred príchodom neohlásenej návštevy, či zabaliť si ho ako výživný snack na cesty. Verím, že si ho zamilujete :)

Tento recept je z knihy Fit recepty 2.diel (kúpite tu).

Ingrediencie

 • 100g pohánky
 • 40g datlí
 • 2-3 PL vody
 • 1/2 zrelého banánu
 • škorica (odporúčam túto cejlónsku)
 • 250g mletého maku
 • 1/2 banánu
 • 3 PL medu (alebo 30g rozmixovaných datlí)
 • 30g kokosu

Postup

 1. V mixéri si rozmixujeme suchú pohánku na múku (v recepte nepoužívajte pohánkovú múku, koláč bude mať totiž úplne inú chuť).
 2. Pridáme 2 až 3 lyžice vody, datle, 1/2 zrelého banánu a štipku škorice a všetko spolu rozmixujeme na čo najhladšie cesto.
 3. Vzniknuté cesto zatlačíme do formy (o rozmere zhruba 12x12cm).
 4. V miske si zmiešame mletý mak s druhou polovicou banánu a medom (alebo rozmixovanými datľami).
 5. Makovú hmotu natrieme na pripravený korpus a na záver ju posypeme strúhaným kokosom.
 6. Koláč dáme stuhnúť aspoň na 8 hodín do chladničky a potom ho môžeme nakrájať.
Kniha Fit recepty 2
Tento recept je z knihy Fit recepty 2.diel (kúpite tu).
Kúpiť knihu
Čas prípravy15 minút
Výdatnosť9 krajcov
Nutričné hodnoty/ 1 krajec
KCal237 KCal
Sacharidy20 g
Vláknina5 g
Bielkoviny7 g
Tuky14 g
Ja som Lulu a s láskou pre vás tvorím tieto zdravé a chutné fit recepty. Mojím cieľom je ukázať vám, že jesť zdravo a fit sa dá naozaj jednoducho, chutne a hravo. Tak poď nejakú dobrotu skúsiť tiež!
Lucia Wagner

Diskusia k receptu