Fit Recepty
Sleduj ma
Karfiolová ryža - diétna príloha

Karfiolová ryža - diétna príloha

Tentokrát tu mám pre vás skvelý tip, ako si pripraviť diétnu prílohu, ktorá hravo nahradí ryžu. Tajnou prísadou bude karfiol! Takáto karfiolová ryža sa náramne hodí buď do redukčnej diéty na chudnutie, do nízkosacharidovej diéty, alebo ak jednoducho chcete obmedziť množstvo sacharidov či kalórií v hlavnom jedle. Zároveň tak do svojho jedálnička zaradíte instantne viac zeleniny a vlákniny, čo poteší aj vaše trávenie a celkové zdravie.

Karfiolová ryža sa hodí k rôznym mäsitým aj bezmäsitým jedlám od výmyslu sveta, či už ako príloha alebo základ hlavného jedla. Odporúčam ju servírovať napríklad k týmto jedlám: Nízkosacharidové kuracie prsia s mrkvou a karfiólovou "ryžou" , Fitness kuracie soté s brokolicovo-nivovou omáčkou . Môžete si ju dochutiť akokoľvek, ako chcete, ako by ste si ochutili aj klasickú ryžu. Takúto karfiolovú ryžu môžete dokonca pred tepelnou úpravou aj zamraziť a použiť, keď ju budete potrebovať neskôr.

Karfiol je bohatý na vitamíny, minerály, antioxidanty a tiež veľa spomínanej vlákniny. Vedeli ste však, že v ňom nájdete aj bielkoviny? Postup prípravy tejto ryže z karfiolu je veľmi jednoduchý. Ponúkam vám na výber 3 možnosti jej prípravy, vyberte si teda ten, ktorý vám vyhovuje najviac. Z 1 stredne veľkého karfiolu vám výjde príloha k 2 porciám jedla.

Prekvapivo, chuť ani výzor tejto ryže z karfiolu sa od klasickej ryže až tak nelíši. Ak teda chcete trochu ozvláštniť i odľahčiť svoj jedálniček a vyskúšať niečo nové, prečo ju neskúsiť? :)

Tento recept je z novej knihy Fit recepty - obedy a večere (KÚPITE TU).

Kniha Fit jedálniček na chudnutie

Ingrediencie

 • 1 stredne veľký karfiol
Kniha Rýchlo a fit

Postup

 1. 1. možnosť prípravy
 2. Karfiol nakrájame na väčšie kusy a následne ho nahrubo nastrúhame na najväčšom strúhadle.
 3. 2. možnosť prípravy
 4. Tento spôsob je pre mňa najrýchlejší a najjednoduchší. Karfiol rozoberieme na ružičky a v mixéri, najlepšie v sekáčiku, ho po častiach rozmixujeme na jemnú "ryžu". Nemixujte ho však príliš dlho, aby sa z neho nevytvorila kaša.
 5. 3. možnosť prípravy
 6. Karfiol jednoducho nakrájame na drobné kúsky pomocou noža. V tomto prípade však nedosiahneme úplne najjemnejšiu konzistenciu.
 7. Po tomto kroku presunieme takto nasekaný karfiol do hlbšej panvice (odporúčam túto) . Odporúčam použiť panvicu alebo hrniec s čo najväčším povrchom.
 8. Pridáme 2 lyžice vody (prípadne vývaru), osolíme a okoreníme ho podľa chuti či konkrétneho receptu.
 9. Za občasného miešania ho varíme na strednej teplote zhruba 5-10 minút, kým nezačne chytať zlatistú farbu.
 10. Ak chcete, aby bol trochu chrumkavejší a mastnejší, môžete nahradiť vodu olivovým olejom, no nie je to nutné.

Ostaňme v kontakte

Raz týždenne dostaneš výber fit receptov na svoj email.

Lucia Wagner
Čas prípravy15 minút
Výdatnosť2 porcie
Nutričné hodnoty / 1 porcia
KCal146 KCal
Sacharidy17 g
Vláknina12 g
Bielkoviny11 g
Tuky2 g
Lucia Wagner

Ja som Lulu, výživová poradkyňa, a s láskou pre vás tvorím tieto zdravé a chutné fit recepty.

Mojím cieľom je ukázať vám, že jesť chutne a zdravo sa dá naozaj jednoducho a hravo.

Lucia Wagner

Diskusia k receptu